Az utóbbi idők legszenzációsabbnak tartott művészeti felfedezése egyúttal azért is izgalmas, mert további információkkal szolgál arról, milyen lehetett a modell valójában.
A kép keletkezésének körülményeire a múzeumban zajló restaurációs munkák során derült fény - ismertette a The Daily Telegraph szerdai online kiadása.
Sokáig azt gondolták, hogy a munka egyike a Leonardo halála után tucatnyival született másolatoknak. A restaurálás közben azonban felmerült, hogy a festményt Leonardo egy tanítványa készíthette, aki mesterével egy időben vihette vászonra a modell képmását. Az eredeti Leonardo-képet a Louvre őrzi üvegfal mögé zárva. Az ecsetvonások az idők során megsötétültek, ami miatt a modell idősebbnek látszik. A mű tisztítását és restaurálását azonban túl kockázatosnak ítélik a szakemberek.
A tanítvány sokkal jobb állapotban fennmaradt művének fárasztó munkával történt felújítása után feltárult, valójában milyen fiatal lehetett a modell. "Sokkal elevenebb képet nyújt vonzó szeméről és jellegzetes mosolyáról" - idézte a felfedezésről beszámoló Art Newspaper című szaklapot a telegraph.co.uk.
Abban a felfedezés óta mind a Louvre, mind a Prado szakemberei egyetértenek, hogy a kortárs másolat Leonardo műtermében, a mester munkájának születésével egy időben készült.
A világ egyik leghíresebb portréja Lisa Gherardinit, egy firenzei ruhakereskedő feleségét ábrázolja, a művészettörténészek szerint 1503 és 1506 között festette a reneszánsz mester.